Gizliliğinizi Korumak İçin Atılması Gereken Adımlar

WeChat'in gizliliğiniz göz önünde bulundurularak nasıl tasarlandığını en iyi şekilde anlamanızı sağlamak ve verilerinizle ilgili haklarınızı daha iyi anlamanız amacıyla, WeChat öncelikle aşağıdaki önemli bilgileri gözden geçirmenizi, WeChat Gizlilik Politikası'nın en son sürümüne onay vermenizi ve kendinizle ilgili gerekli ek bilgileri sağlamanızı istemektedir.

Bu süreçteki sonraki adımlar:

 1. Gizlilik Koruması Özeti
 2. WeChat'in yeniden düzenlenen Gizlilik Politikası'nın gözden geçirilmesi
 3. Doğum tarihinizin doğrulanması

WeChat Privacy Protection Summary

What data we collect about you?

We collect information when you set up your WeChat account and use the services available within WeChat (such as posting photos to your Moments feed or following Official Accounts). To set up your account, we collect your nickname, mobile number, and a password. You can further refine and populate your profile with additional information. More...

How do we use your info?

We use your information to provide WeChat to you, allow you to communicate with other users, and to use the features of the WeChat Open Platform. We use your information for account set-up, to facilitate communications, provide support, allow you to access features of WeChat, and to improve WeChat. WeChat uses contact channels provided by you, such as mobile number or email address, for verifying and protecting your account and for important administrative reasons and does not use these channels for promotional or marketing reasons. More...

Who do we share your data with?

We use third parties for support services, such as SMS service providers for account validation, mapping and points-of-interests services, translation services, and support services. We use these third party services solely to process or store your information for the purposes described in this policy. We also share your information with related group companies of Tencent and as required by law. Aside from the previously mentioned purposes, WeChat does not share your data to third-parties without your prior explicit consent. More...

Where do we process your data?

Our servers are located in Ontario, Canada and Hong Kong. We also have support, engineering and other teams that support the provision of WeChat to you, located around the world. Your data may be accessed from such locations. Rigorous internal control measures are undertaken to strictly limit access to your data by designated team members. More...

How long do we keep hold of your data?

The time we retain your information for depends on the type of information – for example, log-in data is retained for up to 90 days from the date the data is collected. If you instruct us to delete your WeChat account, your information is deleted within 60 days of the latter of verification of account ownership and receiving your account deletion request. More...

How can I exercise my rights over my data?

You may have special rights over your data and how we can use it. These include how you can access the data, erasing the data, restricting how your data can be used, objecting to its use, and getting a copy of your information. More...

How will we notify you of changes?

If there are any significant changes to this Privacy Policy, we will send you a notification before the change becomes effective. If you have an unresolved privacy or data use concern that we have not addressed satisfactorily, please contact our U.S.-based third party dispute resolution provider (free of charge) at https://feedback-form.truste.com/watchdog/request. More...

Contact Information for Dispute Resolution

If you have any concerns or complaints, please contact us here.

Data Controllers:

If you either:

you are subject to the Weixin Terms of Service and Weixin Privacy Policy and not this Privacy Policy.

Data Protection Officer:


WECHAT GİZLİLİK POLİTİKASI

GİRİŞ

WeChat'e hoş geldiniz!

Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Bu Gizlilik Politikası, bize sunduğunuz veya WeChat hizmetini kullanarak oluşturduğunuz her türlü Bilgiyle ilgili tercih ve uygulamalarımız hakkında sizi bilgilendirmek içindir.

Hizmetlerimizin kullanımı (WeChat mobil uygulama, web sitesi www.wechat.com veya WeChat hizmetinin sunulduğu herhangi bir üçüncü taraf platformu) (birlikte, "WeChat") bilgilerinizin işlenmesini içerir. Bunun nasıl gerçekleştiğini ve nasıl kontrol edebileceğinizi anlamanız önemlidir. Bu yüzdenLütfenbu Gizlilik Politikasını dikkatlice okuyun.

WeChat'i kullanarak, bilgilerinizinbu Gizlilik Politikasına uygun olarak işleme alınmasını kabul etmiş olursunuz.

Bazı özellikleri kullanırken, sizden Bilgilerinizin belirli şekillerde işleme alınmasını kabul etmeniz istenir (örneğin, bir Resmi Hesabı takip ettiğinizde, size verilerinizin üçüncü bir tarafa aktarımını kabul edip etmediğiniz sorulur). Buradan tercihlerinizi nasıl kontrol edeceğiniz ve hesabınız üzerinden Bilgilerinizin kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz .Bazı Bilgiler için, bu Gizlilik Politikasına uygun olarak bu Bilgilerin işleme alınmasına dönük vermiş olduğunuz onayı geri çekebilirsiniz.

Bu Gizlilik Politikasını kabul etmiyorsanız, WeChat'i kullanmayın.

İletişim

İşbu Gizlilik Politikasında "biz", "bizim" veya "bizi-bize" ifadeleri şunu belirtmektedir:

Bu Gizlilik Politikasıyla veya Kişisel Bilgilerinizinkullanımıyla ilgili sorularınız veya şikayetleriniz varsa,, dataprotection@wechat.com adresinden e-posta ileveya Strawinskylaan 3127, 8th floor, 1077 ZX Amsterdam, the Netherlands (Attention: Data Protection Officer, Legal Department).

Bu Gizlilik Politikası veya bu politikanın tarafımızca uygulanmasıyla ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa, lütfen aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bizimle iletişim kurun. Lütfen Avrupa Birliğinde ikamet ediyorsanız ülkenizin veri koruma yetkili makamına şikayette bulunma hakkınız olduğunu unutmayın

İŞBU GİZLİLİK POLİTİKASININ KAPSAMI VE UYGULANMASI

İşbu Gizlilik Politikası, WeChat ve WeChat platformu üzerinden erişilebilen vebu Gizlilik Politikasının bu hizmetlerin kullanımı için geçerli olduğunun belirtildiği tüm hizmetler için geçerlidir (örneğin üçüncü taraf uygulamaları için Resmi Hesapları, Mini Programları ve WeChat Oturum Aç'ı takip eden veya kullanan kullanıcılar). Bu WeChat hizmetlerinin, bu hizmetleri kullanmanız durumunda kabul etmeniz gereken gizlilikle ilgili ek şartları olabilir.

Bu Gizlilik Politikasında farklı bir şekilde tanımlanmadığı sürece, bu Gizlilik Politikasında kullanılan büyük harfli tüm terimler We Chat Hizmet Koşullarında tanımlanan eşdeğer terimlerle aynı anlama sahiptir.

Lütfen Bu Gizlilik Politikasının aşağıdakilere ifşa etmeyi veya göndermeyi tercih ettiğiniz Bilgiler için geçerli olmadığını göz önünde bulundurun:

a) WeChat dışındaki (biz veya bağlı kuruluşlarımızca tedarik edilen veya çalıştırılan diğer ürün veya hizmetler gibi), bu Gizlilik Politikasının geçerli olduğunu açıkça belirtmeyen hizmetler;

b) WeChat üzerinden erişebileceğiniz her tür üçüncü taraf hizmeti (her tür üçüncü taraf web siteleri dahil); veya

c) WeChat üzerindenürün veya hizmetlerinin reklamını yapan şirket veya kuruluşlar.

Bir şirket, ortaklık, dernek, hükumet veya farklı bir kuruluş adına ("Kuruluşunuz") WeChat kullanıyorsanız, Kuruluşunuzun ilgili bağımsız sahiplerini, paydaşlarını, direktörlerini, yetkililerini, müdürlerini, çalışanlarını ve Kişisel Bilgilerini topladığımız veya sizin bize zaman zaman temin ettiğiniz ilgili diğer bireyleri ("Bağlı Kişiler") Kişisel Bilgilerinin toplandığına dair bilgilendirmeyi ve Bağlı Kişilerinizin Kişisel Bilgilerinin yürürlükteki kanunlar ve yönetmelikler gereği işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenmesine yönelik onayını almayı kabul etmektesiniz. BuGizlilik Politikası 'ndaki "siz" veya "sizin" ifadeleri sizi ve tüm Bağlı Kişileri içerir. Siz veya Bağlı Kişiler kişisel bilgilerinizin veritabanımızdan kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen dataprotection@wechat.com adresinden bizimle iletişim kurun.

İŞBU GİZLİLİK POLİTİKASINA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER

Zaman zaman işbu Gizlilik Politikasını revize edebilir veya talimat, politika ve terim eklemeleri yapabiliriz. Bu durumda bu talimatlar, politikalar ve terimler işbu Gizlilik Politikasının parçası olur.

İşbu Gizlilik Politikasında bilmenizin önemli olacağı herhangi bir değişiklik yaptığımızda,söz konusu değişiklik yürürlüğe girmeden önce sizi WeChat veya diğer yollarla bilgilendireceğiz.

İŞLEME ALDIĞIMIZBİLGİLERİNTİPİ

WeChathizmetini sunarken farklı bilgi ve veri kategorilerini işleme alırız. Bu bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Bu Gizlilik Politikasındaki "Bilgi" ifadesi hem Kişisel hem de Kişisel Olmayan Bilgiler anlamına gelir.

BİLGİLERİNİZİKULLANMAŞEKLİMİZ

Aşağıda hangi Kişisel Bilgileri topladığımız, nasıl kullandığımız (ve AB yasaları çerçevesinde uygulanabilir olduğu sürece, bu bilgilerin kullanılmasının yasal zeminleri) listelenmektedir:

Bilgi Kullanım Amacı
KayıtVerilerive Oturum Açma Verileri. Adınız, takma kullanıcı adınız, cep telefonu numaranız, şifreniz, cinsiyetiniz ve IP adresiniz.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • WeChat'te kullanıcı hesabı oluşturmak veya mevcut bir hesapta oturum açmak;
 • Sizi WeChat'te yapılan değişiklikler hakkında bilgilendirmek;
 • iletişimi kolaylaştırmak;
 • size kullanıcı desteği sağlamak;
 • şart, koşul ve politikalarımızı kabul etmenizi sağlamak;
 • WeChat'i kullanarak VoIP aramaları yapmak;
 • sizinle iletişim kurmak;
 • kişisel yardım ve talimatları sunmak;
 • WeChat'e nasıl erişebileceğinizi ve kullanabileceğinizi daha iyi anlamak;
 • yeni hizmetler geliştirmek ve mevcut hizmetleri iyileştirmek;
 • dil ve konum kişiselleştirmesi sağlamak;
 • bizim, bağlı şirketlerimizin veya diğer WeChat kullanıcılarının her türlü hak, mülkiyet veya güvenliğini korumak; ve
 • WeChat'i yönetmek ve sorun giderme, veri analizi, test, araştırma, güvenlik, dolandırıcılık tespiti, hesap yönetimi ve anket dahil iç operasyonlar için.
Kullanıcı Profili Arama Verileri. Arama taleplerinin kaydı.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Önceki aramalara hızlı erişim sağlamak.
Paylaşılan Bilgiler - Profil Verileri. HerkeseaçıkWeChat profilinize eklediğiniz ve profil Kimliğiniz, adınız ve fotoğrafınızı içerebilecek her tür bilgi.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • WeChat platformunu talimatlarınız ve taleplerinize uygun olarak yönetmek için;
 • kişisel yardım ve talimatları sunmak;
 • dil ve konum kişiselleştirmesi sağlamak;
 • yeni hizmetler geliştirmek ve mevcut hizmetleri iyileştirmek;
 • WeChat'e nasıl erişebileceğinizi ve kullanabileceğinizi daha iyi anlamak;
 • WeChat hesabını talimatlarınız ve taleplerinize uygun olarak sürdürmek için.
Paylaşılan Bilgiler – Profil Medyası. Bu, WeChat üzerinden diğer kullanıcıların erişimine sunduğunuz, aşağıdakiler de dahil tüm bilgileri içerir:
 • WeChat Moments gönderileri ve diğer kullanıcıların WeChat Moments gönderilerine yanıtlar; ve
 • Diğer kişilerin WeChat kullanarak sizin hakkınızda sağladığı bilgiler, örneğin, diğer kişilerin WeChat kullanarak WeChat Moments (Anlar) üzerinden Paylaştığı sizin hakkınızdaki her türlü Bilgi ve WeChat kullanarak sizinle ve diğerleriyle kurduğu iletişimler.

Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • WeChat platformunu yönetmek;
 • kişisel yardım ve talimatları sunmak;
 • dil ve konum kişiselleştirmesi sağlamak;
 • yeni hizmetler geliştirmek ve mevcut hizmetleri iyileştirmek;
 • WeChat hesabınızı sürdürmek;
 • We Chat'e nasıl erişebileceğinizi ve kullanabileceğinizi daha iyi anlamak.
Ek Hesap Güvenliği. Voiceprint (sizin için opsiyonel bir güvenlik özelliği), Acil Durum İrtibatları, Yönetilen Cihazlar, E-posta adresi, Facebook Connect OpenID, Facebook Connect Token, QQ ID.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Kimliğinizi doğrulamak için
 • hesap güvenliği.
Konuşma Verileri. Siz ve diğer kullanıcılar veya kullanıcı grupları arasındaki iletişim içeriği. Bu bilgiler sizin cihazınızda ve iletişim için veri gönderdiğiniz kullanıcıların cihazlarında saklanır. Bu bilgileri sunucularımızda kalıcı olarak saklamayız, bu bilgiler sunucularımızda yalnızca iletişim verilerini göndermeyi tercih ettiğiniz kullanıcılara dağıtılabilmesi için gerekli süre boyunca kalır.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • İletişim bilgilerinin başka bir kullanıcıya teslimini kolaylaştırmak için.
Kişiler Listesi. Cihazınızdaki kişiler listesi.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • "Önerilen Arkadaşlar" işlevini kullanarak diğer WeChat kullanıcılarıyla iletişim kurmanızı sağlamak için.
OpenID. WeChat hesabınız bir üçüncü taraf WeChat Açık Platform hizmetini her etkinleştirdiğinde, bir OpenID oluştururuz. Bu, sadece tek bir hizmete bağlanan tek bir hesap için mevcut olan benzersiz bir tanımlayıcıdır ve örneğin adınız ve e-posta adresiniz gibi diğer kişisel bilgileri kullanmadan hesabınızın tanımlanmasını sağlar. Ek olarak, WeChat hesabınızın tek bir üçüncü taraf operatörünce çalıştırılan bir hizmet veya hizmetlere her bağlanışında bir UnionID oluştururuz. Bu, üçüncü taraf operatörünün faaliyetinizi aynı operatör tarafından sunulan birbiriyle bağlantılı çeşitli hizmetlerle bağlantılandırmasını sağlar.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Bir Resmi Hesabı takip etmenizi sağlamak için;
 • Bir Mini Programı kullanmanızı sağlamak için; ve
 • WeChat ID'nizi üçüncü taraf hizmetlerinde oturum açmak için kullanmanız için.
Günlük Verileri. Yukarıdaki tanıma bakın.
Yasal Zemin (AB): Meşru İlgi Alanları
 • WeChat'e nasıl erişebileceğinizi ve kullanabileceğinizi daha iyi anlamak;
 • WeChat'i yönetmek;
 • Sorun giderme, veri analizi, test, araştırma, güvenlik, dolandırıcılık tespiti ve hesap yönetimi de dahil olmak üzere iç operasyonlar için.
Konum Bilgileri. Yukarıdaki tanıma bakın.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Güvenlik, dolandırıcılık tespiti ve hesap yönetimi için (hesabınızda birden fazla oturum açma veya şüpheli oturum açmalar olmadığından emin olmak gibi);
 • Size kullanmayı tercih ettiğiniz konum bazlı hizmetler sunmak;
  • Konum Paylaşımı (bir konuşmada diğer kullanıcılarla konumunuzu paylaşmayı tercih ettiğinizde);
  • Moments/Point of Interest (İlgi Çekici Noktalar) (Bir Moments gönderisinde bir konumu coğrafi etiketleme);
  • WeRun (bu özelliği kullanmayı tercih ettiğinizde WeChat zaman dilimine özel mesajlaşma ayarı için adım sayısı verilerini ve işletim sistemi zaman dilimi verilerini toplamak amacıyla ivmeölçer ve jiroskop verilerinizi kullanır);
  • Resmi Hesaplar (konumunuzu bir Resmi Hesaba ifşa etmeyi seçerseniz, bu bilgi Resmi Hesap ile paylaşılır);
  • Mini Program (konumunuzu bir Mini Programa ifşa etmeyi veya Yakınlarda Mini Programlar bulmayı seçerseniz);
  • People Nearby (Yakınlardaki Kişiler), Shake (Salla), Message in a Bottle (bunlar genel konumunuzu sınırlı bir zaman aralığı için ifşa etmeyi seçebileceğiniz konum bazlı hizmetlerdir) (bu tür konum bilgilerini her zaman silmeyi seçebilirsiniz);
  • Top Stories (bu özelliğe erişirseniz, konumunuzu size uygun haber içeriği optimizasyonu için kullanırız);
  • Search (Ara) (WeChat kullanarak arama yaparsanız, hizmet konumunuza uygun bilgi sunmak için konumunuzu kullanır);
 • dil ve konum kişiselleştirmesi sağlamak.
Kredi kartı bilgileri
Yasal Zemin (AB): Bu verileri ilgili yasa kapsamındaki yükümlülüklerimiz doğrultusunda işleriz.
 • Bazı bölgelerde, WeChat hizmeti yetişkin olmayan kişilerce kullanılacağında, ebeveyn veya veli onayının doğrulanması için, kredi kartı bilgileri üçüncü taraf ödeme işlem hizmetleri üzerinden alınır ve doğrulanır. Bu bilgi WeChat sunucularında kalıcı olarak saklanmaz ve üçüncü taraf ödeme işlem hizmeti doğrulamayı gerçekleştirdikten hemen sonra silinir.
Müşteri Destek Bilgileri. Müşteri destek ekibimize verdiğiniz tüm bilgilerdir.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Destek sorunlarınızı araştırmak içindir.
Cihaz Verileri. Cihazınızda depolanan medyadır.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Bu tür medyanın WeChat'i kullanarak paylaşımını kolaylaştırmak içindir.
Sosyal Bağlantı Bilgileri. QQ ID'niz veya Facebook Connect Token'ınız (uygulanabilir olduğu üzere).
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • WeChat hesabınıza üçüncü taraf bir sosyal medya hesabını bağlamayı tercih ederseniz, bu bilgiyi, sosyal medya hesabı üzerinden WeChat oturumu açmayı kolaylaştırmak için kullanırız.
Anketler. Bir ankete katılmaya tercih etmeniz halinde, sizden bazı Kişisel Bilgiler talep edebiliriz. Bu anketleri gerçekleştirmek için bir üçüncü taraf hizmet tedarikçisi kullanabiliriz. Böyle bir durumda, bu bilgi anketi tamamlamadan önce size bildirilir.
Yasal Zemin (AB): Onay
 • WeChat'e nasıl erişebileceğinizi ve kullanabileceğinizi daha iyi anlamak;
 • kişisel yardım ve talimatları sunmak;
 • yeni hizmetler geliştirmek ve mevcut hizmetleri iyileştirmek;
 • WeChat'i iyileştirmek ve müşteri talep ve tercihlerine yanıt vermek için.
Onay Bilgileri. WeChat'teki bir yarışmaya katılmak için gönderi yaparken bize verdiğiniz her tür bilgidir.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Yarışmaya katılımınızı kolaylaştırmak içindir;
 • Varsa, ödülleri vermek içindir.
Anonimleştirilen ve Birleştirilen Veriler Hizmetlerimizi geliştirmek için bazı Kişisel Bilgileri anonimleştirir ve birleştiririz
Yasal Zemin (AB): Meşru ilgi alanları
 • Uygulama deneyimini iyileştirmek için uygulama içinde hangi özellik ve eylemlerin tercih edildiğinin analizi
 • Dolandırıcılık tespiti ve hesap güvenlik analizi
 • Bölge, telefon modeli, işletim sistemi platformu, sistem dili ve WeChat versiyonu gibi bileşenlerin, kullanıcılarımızın WeChat'i nasıl kullandığını daha iyi anlamak amacıyla kullanıcı demografik analizi.
 • Üçüncü taraflar hizmet tedarikçilerini, hizmetlerinin WeChat kullanıcılarınca nasıl kullanıldığının temel analizi hakkında bilgilendirmenin bir yöntemi olarak, kullanıcılar WeChat Open Platform'da (WeChat Açık Platform) üçüncü taraf hizmetlerine eriştiğinde hangi içerik ve hizmetlerin kullanıldığı ile ilgili web ve hesap trafik istatistikleri.
Çerezler."İzleme Teknolojileri" bölümünde bu tür bilgi toplama işlemleriyle ilgili ek açıklamalarımız yer almaktadır.
Yasal Zemin (AB): Sözleşme
 • Oturum açmayı ve hesap doğrulamayı kolaylaştırmak için.
 • Reklam ve diğer pazarlama ve promosyon faaliyetlerinin etkinliğini değerlendirmek ve iyileştirmek.

Bazı WeChat özellikleri, sadece bazı bölgelerdeki kullanıcılarca kullanılabilir. Bu özellikler için aşağıdaki gibi ek bilgiler toplarız:

Bilgi Kullanım Amacı
Ek Kayıt Verileri - Doğrulanmış Hesap. Uyruk, doğum tarihi, ikamet adresi, ikametgah kopyası, kimlik belgesi kopyası (örneğin pasaport, kimlik kartı, oturma izni vb.), kimlik belgesi numarası, meslek ve gelir kaynakları.
Kullanılabilirlik: Bu özellik sadece bazı bölgelerde verilen cep telefonu numarasına sahip kullanıcılar (örneğin Hong Kong) için geçerlidir.
Hesap doğrulama için başvurmayı tercih ederseniz (WeChat'teki ücretli özellikleri kullanabilmek amacıyla), bu bilgileri aşağıdaki amaçlarla kullanırız:
 • Kimliğinizi doğrulamak için; ve
 • Ödeme işlemlerini kolaylaştırmak için.
Ödeme Bilgileri. Kredi kartı numaranız, kart son kullanım tarihi, CVC ve kart sahibi adı. Lütfen, ödeme işlemi bir üçüncü taraf ödeme hizmeti tedarikçisi tarafından sağlandığında, bu tür Kişisel Bilgileri toplamadığımızı veya saklamadığımızı, ancak işlemler hakkında özet bilgiler alabileceğimizi göz önünde bulundurun.
Kullanılabilirlik: Bu özellik sadece bazı bölgelerde verilen cep telefonu numarasına sahip kullanıcılar (örneğin Hong Kong) için geçerlidir.
 • WeChat'te yaptığınız satınalmaları kolaylaştırmak için; ve
 • WeChat Ödeme hesabınızın oluşturulmasını kolaylaştırmak amacıyla, gerçek adınızın doğrulanması için.

İçeriğinizdeki Kişisel Bilgiler

Kişisel Bilgilerinizden herhangi biri İçeriğinizi kapsıyorsa, (WeChat Hizmet Koşullarında belirtildiği üzere), biz veya bağlı şirketlerimiz (işbu Gizlilik Politikasına bağlı olarak) bu tür kişisel bilgileri WeChat Hizmet Koşullarının "İçeriğiniz" kısmına uygun olarak kullanabiliriz.

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİN PAYLAŞIMI

Kişisel Bilgileriniziaşağıda belirtilen durumlar veya bu tür bir aktarımı onayladığınız haller dışında, hiçbir üçüncü tarafa vermeyiz.

Bilgilerinizi, yasal çerçevede, bu bilgileri talep etme yetkisi olan yasama bölgesindeki seçilmiş alıcılarla paylaşırız. Bu alıcı kategorileri şunları içerir:

PAYLAŞILAN BİLGİLER

WeChat bazı bilgilerin WeChat kişilerinize ve diğer WeChat kullanıcılarınıza açık olarak paylaşılmasına imkan sunar . İstediğiniz zaman hesap ayarlarınızdan profilinizi gizleyebilir ve "telefon numarası, WeChat ID veya QQ ID'ye göre aramaya izin ver" seçeneğinin işaretini kaldırarak, aramalara kapatabilirsiniz. Bu durumda, diğer WeChat kullanıcıları sizi bulamaz. Yukarıdaki bu tip bilgiler Paylaşılan Bilgiler olarak adlandırılır. Paylaşılan bilgiler, siz veya bu bilgileri paylaşan kullanıcı silene kadar diğer kullanıcılara açık olur. Paylaşan Bilgileri sildikten sonra bile, bize bağlı ve bizim kontrolümüzde olmayan diğer kullanıcılar veya üçüncü taraflarca ayrı olarak ön belleğe alınabilir, kopyalanabilir veya kaydedilebilir.

Herkese açık olarak sunduğunuz Kişisel Bilgilerinizi silmemizi talep ettiğinizde ve bu silme işleminin bir temeli olduğunda, Kişisel Bilgilerinizi görüntüleyen diğer kişilere veya bu Kişisel Bilgilere bağlantı linkleri sağlayan kişilere, bu kişilerin de ilgili bilgileri silmesi için makul bir çaba gösterir ve bu kişilere gerekli açıklamaları yaparız.

Lütfen WeChat üzerinden gönderdiğiniz ve ilettiğiniz içerikleri dikkatlice değerlendirin. Bazı örneklerde, WeChat gizlilik ayarlarını kullanarak Paylaşılan Bilgilerinize kimlerin erişebileceğini kontrol edebilirsiniz.

BİZDEN GELEN İLETİLER

Zaman zaman, gerekli görmemiz durumunda (örneğin, WeChat hizmetini bakım, güvenlik, gizlilik veya yönetimsel konularla ilgili iletişimler için geçici olarak askıya aldığımızda) size hizmetle ilgili duyurular gönderebiliriz. Bu bilgileri size e-posta adresi veya SMS ile göndeririz. Doğası gereği reklam amaçlı olmayan ve sadece hesabınızı korumak ve sizi WeChat ile ilgili önemli değişiklikler konusunda bilgilendirmek için kullanılan hizmetle ilgili bu duyuruları almamayı tercih edemezsiniz.

HASSAS KİŞİSEL BİLGİLER

Bazı yargı bölgelerinde, kökeniniz veya etnik kökeniniz, dininiz veya felsefi görüşleriniz ya da kişisel sağlığınız gibi bazı Kişisel Bilgi tipleri "hassas" olarak nitelenir ve diğer Kişisel Bilgi tiplerine göre daha katı düzenlemelere tabidirler. Lütfen WeChat'e girdiğiniz okul veya sosyal aktiviteleriniz hakkındaki fotoğraflar veya bilgiler gibi içerik ve bilgilerin hassas Kişisel Bilgilerinizin diğer kişilerin eline geçmesine yol açabileceğini unutmayın.

WeChat içerisinde hassas mahiyetli herhangi bir Kişisel Bilgi iletmeden önce, lütfen bunun uygun olup olmadığını değerlendirin.

WeChat ile hassas içerikli herhangi bir Kişisel Bilgi gönderisi yaptığınızda, bu bilgilerin seçtiğiniz sınırlar içerisinde sunulmasını onaylamış olursunuz (örneğin, tercihlerinizden ötürü gönderilerinizi veya profil bilgilerinizi görüntüleyebilecek kullanıcılar).

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI

WeChat Verilerinizin WeChat dışında paylaşılması

Size,Paylaşılan Bilgilerinizi We Chat ağı dışında ifşa etmenizi sağlayacak diğer WeChat bağlantılı özellikleri sunarız – örneğin, herkese açık bloglar ve forumlar veya WeChat içerisindeki bazı sosyal medya özellikleri (örneğin "eklentiler" (iki web sitesi arasında doğrudan bağlantı sağlar) ve "widget'lar" (WeChat içerisindeüçüncü taraf hizmetlerisunan interaktif Mini Programlardır)) size Paylaşılan Bilgileri yeniden gönderme ve açıklamaimkanı sunar. Bu özelikleri kullanarak dağıttığınız her tür bilgi, WeChat tarafından kontrol edilmeyen üçüncü taraflarca okunabilir, toplanabilir ve kullanılabilir.

WeChat kişi listenizi, cihazınızdaki ve/veya üçüncü taraf hizmetleri ile açtığınız hesaplarınızdaki kişi listelerine, bu kişi listelerinde WeChat hesabı olan kişileri aratmak ve bunlarla bağlantı kurmak amacıyla bağlayabilirsiniz.WeChat bunu yapmadan önce, kişiler listenize erişim için onayınızı ister.

WeChat'i Kullanarak Bilgilere Erişme ve Bilgileri İçe Aktarma

WeChat size, seçili üçüncü taraf sosyal medya hizmetleri ile WeChat hizmetlerine bağlanma ve bu üçüncü taraf hizmetlerinin belirli içerik ve bilgilerini içe aktarma imkanı sunar. Örneğin:

Üçüncü taraf sosyal medya platformları ilgili üçüncü tarafça saklanır. WeChat hizmetleri bizim tarafımızdan saklanır. Üçüncü taraf hizmetleri sunan üçüncü taraflar ilgili özelliklerin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için bilgisayar veya cihazınızdaki Bilgileri (Kişisel Bilgileriniz ve Günlük Verileriniz dahil), toplayabilir ve bilgisayarınıza çerezler yerleştirebilir.

Bu tür üçüncü taraflara verdiğiniz her türlü Kişisel Bilgi ve Kişisel Bilgilerinizin bu taraflarca toplanması ve kullanılması da dahil olmak üzere, herhangi bir üçüncü taraf hizmetini (sosyal medya hizmetleri veya diğer hizmetler) kullanmanız, WeChat Hizmet Koşullarına veya işbu Gizlilik Politikasına değil, ilgili üçüncü tarafın kendi hizmet koşullarına ve gizlilik politikalarına tabidir, bu yüzden lütfen bu üçüncü taraf şartlarını dikkatlice okuyun.

İşbu Gizlilik Politikası yalnızca bizim tarafımızdan toplanan her türlü Bilgi için geçerli olup, herhangi bir üçüncü tarafça sunulan hizmet veya bilgi pratikleri için geçerli değildir. WeChat içerisinde sunulan üçüncü taraf hizmetlerini veya özelliklerini kullanmayı seçerseniz (örneğin bir Resmi Hesabı takip etmeyi veya bir Mini Programı kullanmayı tercih ederseniz), bu durumda ilgili üçüncü taraf hizmetini kullanabilmenizi sağlamak için bazı bilgileri ilgili üçüncü taraf ile paylaşırız. Bu üçüncü taraf ile paylaştığımız bilgiler, ilgili hizmet veya özelliği ilk kullandığınızda size açıklanır. Hesabınız 'dan hangi üçüncü tarafların bu bilgilere erişebileceğini kontrol edebilirsiniz. Burada belirtilen talimatları takip ederek, istediğinizde bu bilgilerin paylaşımına dönük onayınızı geri çekebilirsiniz .Ancak lütfen bu bilgileri üçüncü tarafla paylaşmamamızı talep ettiğinizde, bu hizmet veya özelliği gelecekte kullanamayabileceğinizi göz önünde bulundurun. Sizin tarafınızdan üçüncü taraflara sunulan Bilgilerin bu taraflarca kullanılmasından sorumlu olmayız .

YAŞ KISITLAMALARI

WeChat çocuklar için değildir. 16 yaşından küçük çocuklar, öncesinde bu Gizlilik Politikası için ebeveyn/veli onayı olmaksızın hiçbir amaçla (ne kendileri için ne de sizin adınıza) WeChat hizmetini kullanamaz. Bu tür bir onay olmaksızın, 16 yaşından küçük hiçbir çocuktan, bilinçli olarak Kişisel Bilgi almayız. 16 yaşından küçük herhangi bir çocuğa ait Kişisel Bilgilere sahip olduğumuzu düşünüyorsanız, lütfen Veri Koruma Yetkilimizle iletişim kurun, bu tür Kişisel Bilgileri hemen inceleriz (ve kaldırırız)..

KİŞİSELBİLGİLERİNİZİN KONUMU

Sizden topladığımız Kişisel Bilgiler aşağıdaki adrese aktarılarak, burada saklanır veya işleme alınır:

Mühendislik, teknik destek ve WeChat hizmetinin size sunulmasını destekleyen diğer ekiplerimiz dünyanın dört bir yanındaki ofislerimizde bulunur (Singapur, Hong Kong ve Hollanda dahil) ve hizmeti sunmak için bazı verilerinize tesadüfi olarak erişebilirler (örneğin bildirdiğiniz teknik sorunları gidermek amacıyla). Kişisel verilerin bu tür üçüncü ülkelere aktarımı için Karar 2001/497/EC (bir kontrolöre aktarım durumunda) ve Karar 2004/915/EC uyarınca (bir işleyiciye aktarım durumunda) Avrupa Komisyonu model sözleşmelerine (yani standart sözleşme maddelerine) göre hareket ederiz.

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİN GÜVENLİĞİ**

Bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanımını, bunlara izinsiz şeklide erişilmesini veya bunların izinsiz olarak açıklanmasını önlemek için çeşitli güvenlik teknolojileri ve prosedürleri kullanırız. Örneğin, sizin tarafınızdan bize sunulan hassas Bilgileri (Konum Verileri gibi) korumak için, şifreleme teknolojisi (SSL gibi) kullanırız.

Lütfen, göstereceğimiz tüm çabalara rağmen, hiçbir veri güvenlik önleminin her zaman %100 güvenlik garantisi anlamına gelmeyeceğini göz önünde bulundurun. WeChat güvenliğini veya WeChat üzerinden bize sunduğunuz herhangi bir bilginin güvenliğini garanti etmeyiz veya bunlar için güvence sunmayız.

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİN KULLANIM SÜRESİ

Kişisel Bilgilerinizi, yasalar çerçevesinde ilgili verileri başka bir şekilde saklamamız gereken durumlar haricinde, aşağıdaki tablodabelirtilen şekilde saklarız.Hesabınızın, sizin tarafınızdan veya bizim tarafımızdan herhangi bir nedenle kapatılması durumunda, bu hesap kapama işleminin ardından makul bir süre içerisinde (bu süre teknik sınırlamalara bağlıdır) Kişisel Bilgilerinize WeChat üzerinden erişimin veya bu bilgilerin bizim tarafımızdan kullanımının sonlandırılması için gerekli adımları atarız..

Bilgi Tipi Saklama Süresi
Kayıt verileri WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar veya 180 gün oturum açmadığınızda. Hesap sahibi olduğunuzun doğrulanmasından ve hesap silme talebinden itibaren 60 gün içerisinde hesabınız kalıcı olarak silinir.
Oturum açma verileri Oturum açma tarihinden itibaren 3 ay süreyle bilgiler saklanır.
Kullanıcı profili arama verileri Kişisel Bilgilerin kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse).
Profil verileri ve profil medyası (tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir) Kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse). (Öte yandan, veriler üçüncü taraf hizmetlerince saklanmaları halinde kullanılabilir).
Profil verileri (arkadaş doğrulaması ile görüntülenebilir) Kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse). (Öte yandan, veriler üçüncü taraf hizmetlerince saklanmaları halinde kullanılabilir).
Ek hesap güvenliği Kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse). (Öte yandan, veriler üçüncü taraf hizmetlerince saklanmaları halinde kullanılabilir).
Sohbet - Kullanıcılar arasındaki kalıcı olmayan ve yarı kalıcı iletişim Veriler ilgili etkileşimden itibaren 72 saat süreyle saklanır ve ardından kalıcı olarak silinir.
Kişiler listesi Kişisel Bilgilerin kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse).
Konum bazlı hizmetler ve Konum bazlı medya Veriler ilgili etkileşimden itibaren 72 saat süreyle saklanır ve ardından kalıcı olarak silinir.
Moments ve Sık Kullanılanlar - veriler ve medya Kaldırılması veya değiştirilmesi talebine veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse). (Öte yandan, veriler üçüncü taraf hizmetlerince saklanmaları halinde kullanılabilir).
OpenID ve Open ID medya (üçüncü taraflara verilen) Üçüncü taraf geliştiricinin uygulamasını, Resmi Hesabını, Mini Programını veya benzerini takip etmeyi bırakana veya hesabınız silinene kadar (hangisi önce gerçekleşirse).
Üçüncü taraf ürün ve hizmetlerin sağlanması (yani, bir Resmi Hesap veya Mini Program tedarikçisiyseniz) WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar. Hesap sahibi olduğunuzun doğrulanmasından ve hesap silme talebinden itibaren 60 gün içerisinde hesabınız kalıcı olarak silinir. Lütfen, üçüncü taraflara verilen bilgilerin ilgili üçüncü taraflarca kontrol edildiğini göz önünde bulundurun. Biz bu bilgileri sildiğimizde ilgili üçüncü tarafların da silmesi için makul ölçüde çaba gösteririz.
Bir Resmi Hesaba/Mini Programa verilen bilgiler WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar veya ilgili üçüncü tarafa vermiş olduğunuz izni geri çekene/takibi bırakana kadar. Lütfen, üçüncü taraflara verilen bilgilerin ilgili üçüncü taraflarca kontrol edildiğini göz önünde bulundurun. Biz bu bilgileri sildiğimizde ilgili üçüncü tarafların da silmesi için makul ölçüde çaba gösteririz.
Müşteri hizmetlerine verilen bilgiler WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar. Hesap silme talebinden itibaren 60 gün içerisinde hesabınız kalıcı olarak silinir.
Metaveriler / Günlük Verileri Veriler oturum açma tarihinden itibaren 3 ay süreyle saklanır ve ardından kalıcı olarak silinir.
Cihaz Verileri WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar. Hesap silme talebinden itibaren 60 gün içerisinde hesabınız kalıcı olarak silinir.
Sosyal Bağlantı Bilgileri WeChat'e hesabınızı silme talimatı verene kadar veya sosyal medya hesabınız ile WeChat hesabınızın bağlantısını iptal edene kadar. Hesap silme talebinden itibaren 60 gün içerisinde hesabınız kalıcı olarak silinir.
Çerezler Veriler oturum açma tarihinden itibaren 3 ay süreyle saklanır ve ardından kalıcı olarak silinir.

HAKLARINIZ

Aşağıdaki kısım yalnızca Avrupa Birliğinde ikamet eden kişiler için geçerlidir.

Sizin hakkınızda tuttuğumuz Kişisel Bilgilerle ilgili bazı haklarınız vardır. Bunlardan bazıları, aşağıda daha detaylı olarak belirtildiği üzere, yalnızca bazı durumlarda geçerlidir.

Bu hakları nasıl kullanacağınızı biz belirleriz. Lütfen haklarınızı kullanmayla ilgili herhangi bir talebinize yanıt vermeden önce, kimliğinizi doğrulamamız gerektiğini göz önünde bulundurun.Bu haklarınızı kullanma talebinde bulunduğunuzda, gereksiz herhangi bir gecikme olmaksızın ve en az bir ay içerisinde bu talebinize yanıt vermekle yükümlüyüz (öte yandan, ilgili talebin önemli miktarda bilgi içermesi veya karmaşık bir içeriğe sahip olması gibi durumunda, bu süre iki ay daha uzatılabilir). Haklarınızı kullanmak için, lütfen talep formu tamamlayın ve gönderi için gerekli adımları takip edin.

Erişim ve Düzeltme

Talep üzerine WeChat herhangi bir kişisel bilginizi tutup tutmadığımız bilgisini sağlayacaktır. Ayrıca sizin hakkınızda tuttuğumuz kişisel bilgilere erişme ve bu bilgileri nasıl kullandığımız ve kiminle paylaştığımız konusunda bilgi edinme hakkına sahipsiniz. Ek olarak, bu bilgileri düzeltme hakkına da sahipsiniz.

İstediğiniz zaman WeChathesabınıza erişebilir ve kişisel bilgilerinizi düzeltebilirsiniz. Örneğin, cihaz ayarlarınızdan veya WeChat içerisindeki "Konumu Sil" seçeneğinden bazı Konum Verilerini silebilirsiniz.

Başka bir kişisel bilginizi sakladığımıza inanıyorsanız veya hesabınızı kullanarak düzeltemediğiniz bilgilerinizi düzeltmek istiyorsanız, lütfen buradan talep formunu doldurun.Bazı Kişisel Bilgilerin sunulması, başka kişilerin haklarını etkileyebileceğinden, bu bilgileri size veremeyebiliriz (ör. Sizin hakkınızda tutuğumuz Kişisel Bilgilerin, başka bir kişinin bilgilerini ifşa etmesi durumunda).

Düzeltme taleplerinde, Kişisel Bilgilerin yanlış veya eksik olduğu konusunda mutabık olmamız halinde, ilgili bilgilerin ifşa edildiği tüm üçüncü taraflara ilgili Kişisel Bilgileri düzeltmesi için gerekli bilgileri veririz.

Silme

Buradan WeChat hesabınızda oturum açıp hesap silme talimatlarını takip ederek, hesabınızı silebilir veya bazı kişisel bilgilerinizi kaldırabilirsiniz. Bizim işleme aldığımıza inandığınız ve silmek istediğiniz başka herhangi bir kişisel bilgi mevcutsa, lütfen buradan talep formunu doldurun.

Aşağıdaki durumlarda, sizin hakkınızda tuttuğumuz Kişisel Bilgileri silmemizi talep edebilirsiniz:

Ayrıca, verilerinizi silme talebinizi gözden geçirirken, Kişisel Bilgilerinizi (yukarıda tanımlanan şekilde) kullanmamızı kısıtlama hakkınızı da kullanabileceğinizi göz önünde bulundurunuz.

Öte yandan, lütfen, yasalar çerçevesinde meşru bir zemine sahipsek, Kişisel Bilgilerinizi saklayabileceğimizi göz önünde bulundurun (ör. Yasal taleplerin korunması, ifade özgürlüğü veya diğer yasal yükümlülükler). Böyle bir durumda, size konu ile ilgili bilgi veririz.

Herkese açık olarak sunduğunuz Kişisel Bilgilerinizi silmemizi talep ettiğinizde ve bu silme işleminin bir temeli olduğunda, Kişisel Bilgilerinizi görüntüleyen diğer kişilere veya bu Kişisel Bilgilere bağlantı linkleri sağlayan kişilere, bu kişilerin de ilgili bilgileri silmesi için makul bir çaba gösterir ve bu kişilere gerekli açıklamaları yaparız.

İşlemlerin Sadece Saklamayla Sınırlanması

Bizden, hakkınızda sakladığımız Kişisel Verileri, bazı durumlarda saklama dışında nedenlerle kullanmayı durdurma hakkına sahipsiniz. Öte yandan, lütfen Kişisel Bilgilerinizi kullanmayı durdurmamız halinde, veri koruma yasası çerçevesinde geçerli bir zemine sahip olmamız durumunda bu bilgileri yeniden kullanabileceğimizi göz önünde bulundurun (ör. Yasal taleplerin veya diğer kişilerin korunması).

Kişisel Bilgilerin kullanılmasının durdurulması konusunda mutabık olmamız halinde, ilgili bilgilerin ifşa edildiği tüm üçüncü taraflara ilgili Kişisel Bilgileri kullanmayı durdurmaları için gerekli bilgileri veririz.

Aşağıdaki durumlarda Kişisel Bilgilerinizi kullanmayı durdurarak sadece saklamamızı talep edebilirsiniz:

Taşınabilirlik

Sizden topladığımız bazı Kişisel Bilgilerin kopyasını alma hakkına sahipsiniz. Bu, "Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kullanırız" bölümünde tanımlanan, onayınız ile veya sizinle olan sözleşmemize dayanarak (ör. profil verileri) kullandığımız tüm kişisel bilgileri içerir. Bu bilgileri yapılandırılmış, yaygın olarak kullanılan ve makine tarafından okunabilir bir formatta alma hakkına sahipsiniz. Ayrıca bu kişisel bilgileri başka bir tarafa aktarmamızı talep etme hakkına sahipsiniz. Verilerinizi dışa aktarma hakkını buradaki talimatları takip ederek kullanabilirsiniz.

Kişisel Bilgileri bir üçüncü tarafa aktarmamızı istiyorsanız, lütfen ilgili üçüncü tarafı ayrıntılı olarak bildirdiğinizden emin olun. Lütfen bu işlemi yalnızca teknik olarak mümkünse yapabileceğimizi göz önünde bulundurun. Kişisel Bilgiler üçüncü tarafça alındıktan sonra, bu bilgilerin güvenliğinden veya kullanımından sorumlu olmayız. Ayrıca, bazı Kişisel Bilgilerin verilmesi, başka kişilerin haklarını etkiliyorsa, ilgili bilgileri veremeyebiliriz (ör. sizin hakkınızda sakladığımız Kişisel Bilgilerin başka bir kişinin bilgilerini, bizim ticari sırlarımızı veya fikri mülkiyetimizi ifşa etmesi durumunda).

İtiraz

Kişisel Bilgilerinizi, meşru ilgi alanlarımız için kullanmamız halinde (ör. Kişisel bilgilerinizi kötü niyetli oturum açmaları önlemek gibi hesap güvenliğine dönük amaçlarla kullandığımız durumlar gibi), bu bilgileri kullanmamıza itiraz edebilirsiniz. Bu tür bir kullanıma itiraz ediyorsanız, lütfen burada formunu ayrıntılı nedenlerinizi belirterek doldurun ve bize gönderin.

Burada belirtilen talimatları takip ederek, yürürlükteki yasa ve yönetmelikler uyarınca, bize daha önce verdiğiniz her tür onayı geri çekebilirsiniz.

TRUSTe

Son Güncelleme: 2018-05-10


WeChat Açık Platform Kullanımı

Bir Resmi Hesap takip ederek, bir Mini Program açarak veya bir üçüncü taraf uygulama ya da web sitesinde WeChat Oturum Açma işlemi yaparak WeChat Açık Platform'u kullanmış olursunuz. Bir hizmeti etkinleştirirken, sizinle ilgili küçük miktarda bir veri (kullanıcı diğer adı, profil fotoğrafı, bölge, cinsiyet) aktarımı yapılır ve bu bilgilere üçüncü taraf hizmetin erişebilmesi için söz konusu veriler Çin topraklarındaki güvenli sunucularımızda depolanır. Verilerin Avrupa Ekonomik Alanı dışına aktarımı, WeChat Gizlilik Politikası'nda belirtildiği şekilde Avrupa Komisyonu Standart Sözleşme Maddeleri'nce yönetilir. 3. taraf hizmete sunduğunuz diğer bilgiler (ör. iletişim bilgisi) 3. taraf hizmet operatörünün Gizlilik Politikası'nca yönetilir ve WeChat'in bu tür bilgilere erişimi yoktur.

WeChat Açık Platform'u kullanmak istemezseniz, WeChat Açık Platform'daki verilerinizi nasıl kaldıracağınızı öğrenebilirsiniz.


WeChat Privacy Protection Summary

What data we collect about you?

We collect information when you set up your WeChat account and use the services available within WeChat (such as posting photos to your Moments feed or following Official Accounts). To set up your account, we collect your nickname, mobile number, and a password. You can further refine and populate your profile with additional information. More...

How do we use your info?

We use your information to provide WeChat to you, allow you to communicate with other users, and to use the features of the WeChat Open Platform. We use your information for account set-up, to facilitate communications, provide support, allow you to access features of WeChat, and to improve WeChat. WeChat uses contact channels provided by you, such as mobile number or email address, for verifying and protecting your account and for important administrative reasons and does not use these channels for promotional or marketing reasons. More...

Who do we share your data with?

We use third parties for support services, such as SMS service providers for account validation, mapping and points-of-interests services, translation services, and support services. We use these third party services solely to process or store your information for the purposes described in this policy. We also share your information with related group companies of Tencent and as required by law. Aside from the previously mentioned purposes, WeChat does not share your data to third-parties without your prior explicit consent. More...

Where do we process your data?

Our servers are located in Ontario, Canada and Hong Kong. We also have support, engineering and other teams that support the provision of WeChat to you, located around the world. Your data may be accessed from such locations. Rigorous internal control measures are undertaken to strictly limit access to your data by designated team members. More...

How long do we keep hold of your data?

The time we retain your information for depends on the type of information – for example, log-in data is retained for up to 90 days from the date the data is collected. If you instruct us to delete your WeChat account, your information is deleted within 60 days of the latter of verification of account ownership and receiving your account deletion request. More...

How can I exercise my rights over my data?

You may have special rights over your data and how we can use it. These include how you can access the data, erasing the data, restricting how your data can be used, objecting to its use, and getting a copy of your information. More...

How will we notify you of changes?

If there are any significant changes to this Privacy Policy, we will send you a notification before the change becomes effective. If you have an unresolved privacy or data use concern that we have not addressed satisfactorily, please contact our U.S.-based third party dispute resolution provider (free of charge) at https://feedback-form.truste.com/watchdog/request. More...

Contact Information for Dispute Resolution

If you have any concerns or complaints, please contact us here.

Data Controllers:

If you either:

you are subject to the Weixin Terms of Service and Weixin Privacy Policy and not this Privacy Policy.

Data Protection Officer:

WeChat Privacy Policy

INTRODUCTION

Welcome to WeChat!

We value your privacy. This Privacy Policy informs you of your choices and our practices regarding any Information you provide to us or that you generate in using WeChat.

The use of our services (being the WeChat mobile app, the website www.wechat.com or any third party platforms through which WeChat is provided) (together, "WeChat") involve the processing of your Information. It is important for you to understand how this happens and how you may control it. Please read this Privacy Policy carefully.

By using WeChat you agree to the processing of your Information in accordance with this Privacy Policy.

When you use certain features you will be asked to agree to the processing of your Information in certain ways (for example, when you follow an Official Account, you are asked if you agree to the transfer of your data to a third party). You can find information on how to control your preferences and the use of your Information via your account here. For certain Information you may withdraw your agreement to the processing of that Information in accordance with this Privacy Policy.

If you do not agree with this Privacy Policy, you must not use WeChat.

Contact

In this Privacy Policy, "we", "our" or "us" refers to:

If you have any questions or complaints regarding this Privacy Policy or the use of your Personal Information, please contact our Data Protection Officer via email at dataprotection@wechat.com or via postal mail at Strawinskylaan 3127, 8th floor, 1077 ZX Amsterdam, the Netherlands (Attention: Data Protection Officer, Legal Department).

If you wish to make any complaints regarding this Privacy Policy or its implementation by us, please contact us via the above contact details. Please note that if you are a resident in the European Union you have the right to lodge a complaint with your country’s data protection authority.

SCOPE AND APPLICATION OF THIS PRIVACY POLICY

This Privacy Policy applies to WeChat, as well as any services accessible on the WeChat platform that state that this Privacy Policy applies to the use of such service (for example, users that follow or use Official Accounts, Mini Programs and WeChat Login for third-party apps). Those WeChat services may have further privacy-related terms that you must agree to if you use those services. Any capitalised terms used in this Privacy Policy have the same meaning as the equivalent defined terms in the WeChat Terms of Service, unless they are defined otherwise in this Privacy Policy.

Please note that this Privacy Policy does not apply to Information that you choose to disclose or submit to:

a) services other than WeChat (such as other products or services supplied or operated by us or our affiliates), that do not expressly state that this Privacy Policy applies;

b) any third party services (including any third party websites) that you may access through WeChat; or

c) companies or organisations that advertise products or services on WeChat.

If you are using WeChat on behalf of a company, partnership, association, government or other organisation (your "Organisation"), you agree to notify your Organisation’s relevant individual owners, shareholders, directors, officers, managers, employees and other relevant individuals whose Personal Information we collect or you provide to us from time to time ("Connected Persons") of the collection of their Personal Information, and you agree to obtain your Connected Persons’ consent to the processing of their Personal Information in accordance with this Privacy Policy as required by applicable laws and regulations. When this Privacy Policy refers to "you" or "your" this includes you and any Connected Persons. If you or any Connected Persons would like to request your personal information be removed from our database, please contact us at dataprotection@wechat.com.

CHANGES TO THIS PRIVACY POLICY

We may from time to time revise or add specific instructions, policies and terms to this Privacy Policy. These instructions, policies and terms form part of this Privacy Policy.

Whenever we make any changes to this Privacy Policy that are important for you to know about, we will post the updated Privacy Policy at this link and notify you via WeChat or other means before the change becomes effective.

TYPES OF INFORMATION WE PROCESS

We process different categories of information and data in providing WeChat. These are set out below:

References to "Information" in this Privacy Policy mean both Personal Information and Non-Personal Information.

HOW WE PROCESS YOUR INFORMATION

The following lists what Personal Information we collect, how we use it (and the legal basis for processing that Personal Information under EU law to the extent applicable):

Information Purpose of Processing
Registration Data and Log-in Data. Your name, user alias, mobile phone number, password, gender, and IP address.
Legal Basis (EU): Contract
 • to set up and log-in to a user account on WeChat;
 • to notify you about changes to WeChat;
 • to facilitate communication;
 • to provide you with user support;
 • to enforce our terms, conditions, and policies;
 • to place VoIP calls using WeChat;
 • to communicate with you;
 • to provide personalised help and instructions;
 • to better understand how you access and use WeChat;
 • to develop new and improve existing services;
 • to provide language and location customisation;
 • to protect any rights, property or safety of ours, our affiliate companies, or other users of WeChat; and
 • to administer WeChat and for internal operations, including troubleshooting, data analysis, testing, research, security, fraud-detection, account management, and survey purposes.
User Profile Search Data. Record of search inquiries.
Legal Basis (EU): Contract
 • to provide quick access to previous searches.
Shared Information - Profile Data. Any information that you include in your publicly-visible WeChat profile, which may include your profile ID, name, and photo.
Legal Basis (EU): Contract
 • to administer the WeChat platform in accordance with your instructions and requests;
 • to provide personalised help and instructions;
 • to provide language and location customisation;
 • to develop new and improve existing services;
 • to better understand how you access and use WeChat;
 • to maintain your WeChat account in accordance with your instructions and requests.
Shared Information – Profile Media. This comprises all of the information you make available to other users via WeChat, comprising:
 • WeChat Moments posts and responding to other users’ WeChat Moments; and
 • information made available by another user about you via their use of WeChat – for example, any Shared Information that others using WeChat make available about you via WeChat Moments and communications they make to you and others using WeChat.

Legal Basis (EU): Contract
 • to administer the WeChat platform;
 • to provide personalised help and instructions;
 • to provide language and location customisation;
 • to develop new and improve existing services;
 • to maintain your WeChat account;
 • to better understand how you access and use WeChat.
Additional Account Security. Voiceprint (an optional security features for you), Emergency Contacts, Managed Devices, Email address, Facebook Connect OpenID, Facebook Connect Token, QQ ID.
Legal Basis (EU): Contract
 • to verify your identity
 • account security.
Chat Data. Content of communications between you and another user or group of users. This is stored on your device and the devices of the users that you have sent communications to. We do not permanently store this information on our servers and it only passes through our servers so that it can be distributed to the users you have chosen to send communications to.
Legal Basis (EU): Contract
 • to facilitate delivery of communication to another user.
Contacts List. Your on-device contact list.
Legal Basis (EU): Contract
 • to connect you with other WeChat users using the "Recommended Friends" function.
OpenID. We generate an OpenID each instance your WeChat account activates a third-party WeChat Open Platform service. It is a unique identifier that only exists for one account connecting to a single service and allows it to be identified without using other personal information – for example, your name or email address. In addition, we create a UnionID for each instance your WeChat account connects to a service or services operated by a single third-party operator. This allows the third-party operator to associate your activity more easily across various inter-related services offered by the same operator.
Legal Basis (EU): Contract
 • to allow you to follow an Official Account;
 • to allow you to use a Mini Program; and
 • to allow you to use your WeChat ID to log-in to third party services.
Log Data. See definition above.
Legal Basis (EU): Legitimate Interests
 • to better understand how you access and use WeChat;
 • to administer WeChat;
 • for internal operations, including troubleshooting, data analysis, testing, research, security, fraud-detection, and account management.
Location Information. See definition above.
Legal Basis (EU): Contract
 • for security, fraud-detection and account management (such as to ensure there are not multiple log-ins or suspicious log-ins on your account);
 • to provide you with location-based services that you choose to use:
  • Share Location (when you elect to share your location within a chat with other users);
  • Moments/Point of Interest (geo-tagging a place in a Moments post);
  • WeRun (when you elect to use this feature WeChat uses your accelerometer and gy
  • Official Accounts (if you elect to disclose your location to an Official Account, that information will be shared with the Official Account);
  • Mini Program (if you choose to disclose your location to a Mini Program, or choose to find Mini Programs Nearby);
  • People Nearby, Shake, Message in a Bottle (these are location-based services that you can choose to use to disclose your general location for a limited period of time (and you can choose to clear such location data at any time);
  • Top Stories (if you access this feature, we use your location to optimize locally relevant news content for you);
  • Search (if you perform an external search using WeChat, the service uses your location to provide you with locally relevant information);
 • to provide language and location customisation.
Credit card information
Legal Basis (EU): We process this data in accordance with our obligations under applicable law.
 • In some regions, credit card information is collected and the card information verified via a third-party payment processing service for the purpose of verifying parental or guardian consent to use WeChat by an underage minor. This information is not permanently stored to WeChat's servers and is immediately disposed after a verification request has been performed by the third-party payment processing service.
Customer Support Information. Any information that you provide to our customer support team.
Legal Basis (EU): Contract
 • to investigate your support issue.
Device Data. Media stored on your device.
Legal Basis (EU): Contract
 • to facilitate the sharing of such media using WeChat.
Social Connect Information. Your QQ ID or Facebook Connect Token (as applicable).
Legal Basis (EU): Contract
 • if you choose to connect a third party social media account to your WeChat account, we process this information to facilitate login to WeChat via social media account.
 • if you publish content on your Moments, WeChat will facilitate the publishing to a authenticated third party social media account if you choose to share this content to the third party account
Surveys. If you choose to participate in a survey, we may request certain Personal Information from you. We may use a third party service provider to conduct these surveys and this will be notified to you prior to you completing the survey.
Legal Basis (EU): Consent
 • to better understand how you access and use WeChat;
 • to provide personalised help and instructions;
 • to develop new and improve existing services;
 • to improve WeChat and respond to customer requests and preferences.
Contest Information. Any information that you provide to us in submitting an entry to a contest offered on WeChat.
Legal Basis (EU): Contract
 • to facilitate your participation in the contest;
 • to award prizes, if applicable.

Legal Basis (EU): Legitimate Interests
Pseudonymised and Aggregated Data. We pseudonymise and aggregate certain Personal Information to improve our services
 • Analysis of what features or actions are taken within the app in order to improve app experience
 • Fraud detection and account safety analysis
 • User demographic analysis on items such as region, phone model, operating system platform, system language, and WeChat version in order to better understand how our users are using WeChat
 • Web and account traffic statistics of what content and services are used when users access third-party services on the WeChat Open Platform as a method for informing third-party service providers basic analysis of how their service is being used by WeChat users
Cookies. We further explain such collection in "Tracking Technologies" section.
Legal Basis (EU):** Contract
 • to facilitate log-in and account verification;
 • to assess effectiveness of and improve advertising and other marketing and promotional activities.

Some features of WeChat are only available to users in certain jurisdictions. For these features we collect additional information as follows:

Information Purpose of Processing
Additional Registration Data – Verified Account. Nationality, date of birth, residential address, copy of residential address proof, copy of personal identification document (for example passport, identification card, home return permit, etc.), personal identification document number, occupation, and source of funds.
Availability: This feature is only available to users with mobile numbers issued in certain jurisdictions (such as Hong Kong)
If you choose to apply for account verification (in order to unlock additional payment and fund settlement features in WeChat), we use this information to:
 • to verify your identity; and
 • to facilitate payment and funds settlement.
Payments Information. Your credit card number, expiry, CVC and cardholder name. Please note that where a payment is processed by a third party payment service provider, we do not collect or store any Personal Information, though we may receive summary information about transactions.
Availability: This feature is only available to users with mobile numbers issued in certain jurisdictions (such as Hong Kong)
 • to facilitate your purchases within WeChat; and
 • to validate your real name to facilitate the creation of your WeChat Pay account.

Personal Information within Your Content

If any of your Personal Information comprises Your Content (as defined in the WeChat Terms of Service), we and our affiliate companies may (subject to this Privacy Policy) use such Personal Information in accordance with the "Your Content" section of the WeChat Terms of Service.

SHARING OF YOUR PERSONAL INFORMATION

We will not transfer your Personal Information to any other third parties except as specified below, or in circumstances where you consent to such transfer.

We share your information with selected recipients who have a legal basis and valid jurisdiction to request such data. These categories of recipients include:

SHARED INFORMATION

WeChat enables certain information to be shared publicly with your WeChat contacts and other users of WeChat. At any time you can hide your profile from public view and search by unchecking "allow find by phone number, WeChat ID or QQ ID" in your account settings. This means that other users of WeChat will not be able to find you. We refer to this type of information above as Shared Information. Shared Information will remain publicly-available for so long as you or a user that has shared such information retains it. Even after you delete Shared Information, it may still be separately cached, copied, or stored by, or remain public through, other users or third parties who are not affiliated with and not controlled by us.

Where you have requested that we erase your Personal Information that we have made public and there are grounds for erasure, we will use reasonable steps try to tell others that are displaying the Personal Information or providing links to the Personal Information to erase it too.

Please consider carefully what you post and communicate through WeChat. In some instances, you may control what access the wider public has to your Shared Information via the privacy settings in WeChat.

COMMUNICATIONS FROM US

We may from time to time send you service-related announcements when we consider it necessary to do so (such as when we temporarily suspend WeChat for maintenance, or security, privacy, or administrative-related communications). We send these to your email address or via SMS. You may not opt-out of these service-related announcements, which are not promotional in nature and used solely to protect your account and keep you informed of important changes to WeChat.

SENSITIVE PERSONAL INFORMATION

In some jurisdictions, certain types of Personal Information, such as information about your race or ethnic origin, religious or philosophical views or personal health, is characterised as "sensitive" and is subject to stricter regulation than other types of Personal Information. Please note that content and information that you input to WeChat, such as photographs or information about your school or social activities, may reveal your sensitive Personal Information to others.

Before communicating any Personal Information of a sensitive nature within WeChat, please consider whether it is appropriate to do so.

By posting any Personal Information of a sensitive nature within WeChat, you are consenting to such information being available within the controls you have selected (for example, available to the audience of users you select as being capable of viewing your post or profile information).

SOCIAL MEDIA SHARING

Sharing Your WeChat Data outside of WeChat

We provide other WeChat-related features that allow you to disclose Shared Information to audiences outside of your WeChat network – for example, publicly accessible blogs and forums, or certain social media features within WeChat (such as "plug-ins" (which create a direct link between two websites) and "widgets" (which are interactive Mini Programs that provide third party services within WeChat)) allow you to re-post and disclosure Shared Information. Any information you distribute using such features may be read, collected, and used by third parties that are not controlled by WeChat.

You may link your WeChat contact list to your contact lists on your device and/or in your account on third party services, in order to search for and connect with contacts on those contact lists who also have a WeChat account. WeChat will ask you to consent to accessing your contact list before doing so.

Accessing and Importing Information using WeChat

WeChat allows you to link your WeChat services with select third party social media services, and import certain content and information from such third party services. For example:

Third party social media platforms are hosted by the relevant third party. WeChat services are hosted by us. Third parties that provide third party services may collect your Information (including your Personal Information and Log Data), and set cookies on your computer, or device to enable such features to function properly.

Your use of any third party services (whether social media services or otherwise), including any Personal Information you provide to such third parties and their collection and use of your Personal Information, are subject to the relevant third party’s own terms of services and privacy policies and not the WeChat Terms of Service or this Privacy Policy, so please review those third party terms carefully.

This Privacy Policy only applies to any Information collected by us, and does not apply to any services offered by or information practices of any third parties. If you choose to use third party services or features that are made available within WeChat (for example, you choose to follow an Official Account or use a Mini Program), then we will share certain information with that third party to allow you to use that third party service. The information we share with such a third party is described to you at the time you first use that service or feature. You can control which third parties have access to this information in your account. You can withdraw your agreement to the sharing of that information at any time by following the instructions set out here. Please note however that if you ask us not to share that information with the third party, you may no longer be able to use that service or feature. We are not responsible for any third party use of any Information provided by you to them.

AGE RESTRICTIONS

WeChat is not intended for Children. Children under the age of 16 must not use WeChat for any purpose without first obtaining parental/guardian agreement to this Privacy Policy (both for themselves and on your behalf). We do not knowingly collect Personal Information from any children under the age of 16 without such consent. Please contact our Data Protection Officer if you believe we have any Personal Information from any children under the age of 16 without such parental/guardian consent – we will promptly investigate (and remove) such Personal Information.

LOCATION OF YOUR PERSONAL INFORMATION

The Personal Information that we collect from you will be transferred to, stored at, or processed in:

Our engineering, technical support, and other teams that support the supply of WeChat to you are based in our offices around the world (including Singapore, Hong Kong and the Netherlands) and may have incidental access to certain of your data in order to provide the service (for example, in order to fix technical issues that you report). We rely on the European Commission’s model contracts for the transfer of personal data to such third countries (i.e., the standard contractual clauses), pursuant to Decision 2001/497/EC (in the case of transfers to a controller) and Decision 2004/915/EC (in the case of transfers to a processor.

SECURITY OF YOUR PERSONAL INFORMATION

We use a variety of security technologies and procedures for the purpose of preventing loss, misuse, unauthorised access, or disclosure of Information – for example, we use encryption technology (such as SSL) to protect certain sensitive Information (such as Location Data) provided by you to us.

Please be aware that despite our efforts, no data security measures can guarantee 100% security at all times. We do not warrant or guarantee the security of WeChat or any information you provide to us through WeChat.

PERIOD OF USE OF YOUR PERSONAL INFORMATION

We will retain your Personal Information as set out in the following table, except where we are otherwise required to retain such data in accordance with law. Should you or we terminate your account for any reason, we will take steps to ensure that your Personal Information is no longer available through WeChat, or otherwise used by us, within a reasonable period of time (subject to technical limitations) after such account termination.

Information Type Retention Period
Registration data Until such time as you instruct WeChat to delete your account or you have not logged in for 180 days. Your account will be permanently deleted within 60 days of both verification of account ownership and the account deletion request.
Login data Information is retained for a period of 3 months from the date of such log in.
User profile search data Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier.
Profile data and profile media (viewable by all users) Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier (however, the data may be available if cached on third party services).
Profile data (viewable upon friend verification) Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier (however, the data may be available if cached on third party services).
Additional account security Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier (however, the data may be available if cached on third party services).
Chat – non-persistent and semi-persistent communication between users Data is retained for a period of 72 hours from the time of the relevant interaction and then permanently deleted.
Contacts list Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier.
Location-based services and Location-based media Data is retained for a period of 72 hours from the time of the relevant interaction and then permanently deleted.
Moments and Favorites -- data and media Until you request removal or amendment of the Personal Information or your account is deleted, whichever is earlier (however, the data may be available if cached on third party services).
OpenID and Open ID media (given to third parties) Until you unfollow the third party developer’s application, Official Account, Mini Program or similar, or your account is deleted, whichever is earlier.
Provision of third party products and services (i.e. if you are a provider of an Official Account or Mini Program) Until such time as you instruct WeChat to delete your account. Your account will be permanently deleted within 60 days of both verification of account ownership and the account deletion request. Please note that the information disclosed to the third party is controlled by them. We will use reasonable efforts to seek that they delete such information when we do.
Information provided to an Official Account / Mini Program Until such time as you instruct WeChat to delete your account or you withdraw your permission / unfollow such third party. Please note that the information disclosed to the third party is controlled by them. We will use reasonable efforts to seek that they delete such information when we do.
Information provided to customer service Until such time as you instruct WeChat to delete your account. Your account will be permanently deleted within 60 days of the account deletion request.
Metadata / Log Data Data is retained for 3 months from the date of log in and then permanently deleted.
Device Data Until such time as you instruct WeChat to delete your account. Your account will be permanently deleted within 60 days of the account deletion request.
Social Connect Information Until such time as you instruct WeChat to delete your account or unbind your social account from your WeChat account. Your account will be permanently deleted within 60 days of the account deletion request.
Cookies Data is retained for 3 months from the date of log in and then permanently deleted.

YOUR RIGHTS

The following section applies only to persons that are resident in the European Union.

You have certain rights in relation to the Personal Information we hold about you. Some of these only apply in certain circumstances as set out in more detail below.

We set out how to exercise those rights. Please note that we will require you to verify your identity before responding to any requests to exercise your rights. We must respond to a request by you to exercise those rights without undue delay and at least within one month (although this may be extended by a further two months in certain circumstances, such as where the request involves substantial volumes of information or is otherwise complex). To exercise any of your rights, please complete the request form and follow the steps for submission.

Access & Correction

Upon request WeChat will provide you with information about whether we hold any of your personal information. You also have the right to access personal information we hold about you, how we use it, and who we share it with. You also have the right to correct that information.

You can access and correct your personal information by logging into your WeChat account at any time. For example, you can delete certain Location Data that you have provided us via your device settings or the "Clear Location" option within WeChat.

If you believe we hold any other personal information, or you want to correct information that you are unable to correct using your account, please complete the request form here. We may not be able to provide you with certain Personal Information if providing it would interfere with another’s rights (e.g. where providing the Personal Information we hold about you would reveal information about another person).

With respect to correction requests, where we agree that the Personal Information is inaccurate or incomplete, we will try to tell any third party to whom we have disclosed the relevant Personal Information so that they can rectify the Personal Information too.

Erasure

You can delete your account, or remove certain personal information, by logging into your WeChat account and following the account deletion instructions here. If there is any other personal information you believe we process that you would like us to erase, please complete the request form here.

You may request that we erase the Personal Information we hold about you in the following circumstances:

Also note that you may exercise your right to restrict our processing your Personal Information (as described below) whilst we consider a request to erase your data.

Please note, however, that we may retain the Personal Information if there are valid grounds under law for us to do so (e.g., for the defence of legal claims, freedom of expression or some other legal obligation) but we will let you know if that is the case.

Where you have requested that we erase your Personal Information that we have made public and there are grounds for erasure, we will use reasonable steps try to tell others that are displaying the Personal Information or providing links to the Personal Information to erase it too.

Restriction of Processing to Storage Only

You have a right to require us to stop processing the Personal Information we hold about you other than for storage purposes in certain circumstances. Please note, however, that if we stop processing the Personal Information, we may use it again if there are valid grounds under data protection law for us to do so (e.g. for the defence of legal claims or for another’s protection).

Where we agree to stop processing the Personal Information, we will try to tell any third party to whom we have disclosed the relevant Personal Information so that they can stop processing it too.

You may request we stop processing and just store the Personal Information we hold about you where:

Portability

You have the right to receive a copy of certain Personal Information we collect from you. This comprises any personal information we process on the basis of your consent (e.g., chat communications, voluntarily-provided profile data) or pursuant to our contract with you (e.g., profile data), as described in the section "How we process your information". You have the right to receive this information in a structured, commonly used and machine-readable format. You also have the right to request that we transfer that personal information to another party. You can exercise your right to export your data by following the instructions here.

If you wish for us to transfer the Personal Information to a third party, please ensure you detail that party. Note that we can only do so where it is technically feasible. We are not responsible for the security of the Personal Information or its processing once received by the third party. We also may not provide you with certain Personal Information if providing it would interfere with another’s rights (e.g. where providing the Personal Information we hold about you would reveal information about another person or our trade secrets or intellectual property).

Objection

You may object to our use of your Personal Information if we use your information on the basis of our legitimate interests (such as when we use your personal information for your account security, such as to prevent malicious log-ins). If you object to such processing, please review and submit the form here, providing detailed reasons.

To the extent provided by applicable laws and regulations, you may withdraw any consent you previously provided to us by following the instructions set out here.

TRUSTe

Last modified: 2018-05-10